Cestování - Chození - Běhání

Itinerář: Camino Portugés

Portugalská cesta (camino portugés) je jedna z variant svatojakubské cesty a je mezi českými poutníky zdaleka nejoblíbenější vaiantou. Inspirujte se itinerářem z portugalského města Porto a připravte se na vlastní jedinečné putování. 🤩

Celé Camino portugés je dlouhé 630 km, já jsem se ale stejně jako mnoho dalších poutníků rozhodla jít jen jeho část, z Porta. Část cesty z Porta je dlouhá 243 km a běžně se plánuje na 9–11 dní chůze. Z hlediska obtížnosti se označuje za lehčí variantu camina a na výběr máte cestu vedoucí podél oceánu a cestu vnitrozemní.

V článku najdete kompletní itinerář na 11 dní, který jsem v roce 2022 prošla na vnitrozemní portugalské cestě. Výhodou vnitrozemní cesty je méně poutníků oproti cestě podél oceánu, stabilnější počasí a nádherná krajina s malebnými vesničkami.

Pokud nad výběrem cesty zatím ještě váháte, nebo už se na camino naopak intenzivně připravujete doporučuji také článek Camino: Kompletní průvodce přípravou na cestu.

Kompletní itinerář: Camino portugés

Porto - pohled od řeky

Cesta začíná v Porto. To je nádherné město a pokud jste ho nikdy nenavštívili, doporučuji naplánovat extra den a město si před cestou projít jako turista. A nezapomeňte při tom ochutnat slavné portské víno, s výhledem na řeku nebo na oceán.

Ubytování (doporučuji): Zero Box Lodge Porto. Zážitkové bydlení v bývalé bance. Většina pokojů nemá okna a výborně se tak vyspíte. 😁

Etapa 1: Porto -> Vilarinho, 27 k

Samotné Camino začíná v srdci Porta u Catedral do Porto. Právě v katedrále si můžete vyzvednout Credencial.

První etapa pro mě byla ve znamení naprosté euforie. Chtěla jsem si vychutnat každý krok a šla opravdu pomalu. Tak pomalu, že mi z rezervovaného ubytování volali, jestli dorazíme, nebo můžou místo nabídnout někomu jinému. V půl čtvrté odpoledne. Trochu mě to překvapilo, ale oprvadu velká většina lidí vychází brzy ráno a denní nálož kilometrů ujde do brzkého odpoledne. Možná proto, že zbude čas i na poznávání místa, kam dojdete. Začali jsme proto každý den vycházet kolem 6 hodiny ráno, abychom co nejvíce ušli před poledními extrémními teplotami. Před snídání jsme měli za cíl ujít 10 km.

Krásnou první etapu zakončujeme v úžasném ubytování Casa da Laura.

Casa da Laura (R. Estreita 112, 4485-408 Macieira da Maia, Portugal), rezervovala jsem předem e-mailem (anglicky). Možnost vyprat si v ruce, použít základní vybavení kuchyně, posedět na zahradě a zdarma ochutnat místní víno a domácí sušenky.

Výhled na most zastřený mlhou brzy ráno

Etapa 2: Vilarinho -> Barcelos 28 km

Etapa překvapivě v pohodě a zatím se nedostavila únava. Určitě tomu hodně přispívá výborná portugalská káva, na kterou narazíte v každé vesnici a vychutnáte si jí skoro zadarmo (kolem 1 eura). K tomu absolutné miluji sladkosti a pravidelně testuji pastel de nata – typický portugalský dezert, který vznikl v Lisabonu, ale naštěstí pro mě ho prodávají i na severu Portugalska.

Většina místních, které potkáváme nemluví anglicky. Nicméně zjišťujeme, že portugalština je natolik podobná španělštině, že si s Portugalci při troše snahy většinou porozumíme. Do slovníku si zařazuji „Olá“ = Dobrý den a „Obrigada“ = Děkuji. (Pokud jste muž, tak „Obrigado“.) S touhle slovní zásobou bych si asi vystačila až k hranicím, kdybych nenašla opušťěné štěně, neobcházela náhodné domy v portugalských vesnicích a nesnažila se zjistit, komu pejsek patří. Proběhlo i telefonování s veterinářem z nejbližšího města, ten ale naštěstí uměl trochu anglicky. Štěně se nakonec ujal majitel kavárny, kam jsme došli vyčerpaní horkem, my i chudák štěně.

Barcelos socha kohouta

Etapa 3: Barcelos -> Vitorino dos Piaes 20 km

Etapa má mít 20 km. My se ale ztratili a nachodili dalších 5 km. Ačkoliv je Camino obecně velmi dobře značené, někdy se vyplatí podívat se do mapy nebo telefonu. Občas se na trase objeví alternativní cesty, nebo se různé cesty kříží, a i přes skvělé značení se může stát, že jdete někam jinam, než jste chtěli.

Pro sledování nebo už samotné plánovaná trasy doporučuji aplikaci Way of ST James (Buen Camino). Pokud povolíte sledování, vždycky můžete v aplikaci zkontrolovat, jestli jdete správně.

Po této etapě jsme se ubytovali na nejkrásnějším ubytování z celé cesty, které doporučuji všemi deseti!

Estabulo de Valinhas (Rua da Fonte Quente, 251, 4990-832 Vitorino dos Piães, Portuga). Bývalé koňské stáje jsou předělané na pokoje. Pokud dorazíte ve velkém horku, určitě oceníte přírodní jezírko, ve kterém se můžete vykoupat (což bylo to první, co jsem udělala). Večer strávíte díváním se do vinice, nebo čtením si v houpací síti ve velké zahradě spolu s místními kočkami. Prostě nádherný zážitek!

Koupání v rybníce

Etapa 4: Vitorino dos Piaes -> Ponte de Lima 13 km

Tato etapa měla být pohodová, krátká a odpočinková. A přesto jsem právě tenhle den sama se sebou nejvíc bojovala. Ta opravdová výzva pro mě osobně nejspíš měla být psychická. A nečekala jsem to!

V jednu chvíli jsem se zastavila a prostě jsem nechtěla jít dál. Nemělo to žádný rozumný důvod. Prostě jsem nechtěla. A dovedlo mě to k připomenutí si úplně jednoduché věci – Když nemůžeš, tak nepřidávej. Sedni si, dej si limonádu, odpočiň si a pokračuj, až se vzpamatuješ. Camino ani můj život není závod a nutit se jít dopředu rychleji mě šťastnou neudělá.

Ponte de Lima stojí za procházku, odpoledne jsme se toulali po městě, seděli u řeky a večer zašli na tapas.

Španělské tapas

Etapa 5: Ponte de Lima -> Rubiaes 18 km

Z Ponte de Lima vykročíte po historickém mostě. Nejdřív si ale přečtete legendu o pověře, že kdo most překročí, ztratí všechny vzpomínky a vymaže se mu paměť. Podobné příběhy se mi obecně hrozně líbí, stejně tak jako symbolika toho, překročit most právě na camino.

Více o legendě si můžete přečíst třeba tady: Tavel in Portugal

Most Ponte de Lima

Etapa 6: Rubiaes -> Tui 20 km

Šestý den portugalská část pomalu končí a loučíme se proto s nízkými cenami i poklidnou cestou, bez stovek dalších poutníků.

Hranice se nachází mezi portugalským městem Valenca a španělským Tui. Města i země jsou oddělená řekou a hranici překročíte na mostě. V Tui je nádherná katedrála, která rozhodně stojí za návštěvu. Nezapomeňte si credencial, díky kterému dostanete slevu na vstupné (a razítko k tomu). V katedrále se kromě kostela dostanete i na prohlídku věže s vyhlídkou a zasnít se tak nad nedávnou cestou Portugalskem.

V Tui začíná větší množství poutníků a v tak teď na cestě budete potkávat výrazně více lidí.

Katedrála v Tui

Etapa 7: Tui -> Redondela 31 km

Nejdelší etapa byla pro mě paradoxně mnohem pohodovější než odpočinkový den, kdy jsem si dovolila menší krizi. Nacházíme skvělé tempo a zvykáme si vstávat velmi brzy ráno. Ranní rutina spočívá v rychlé hygieně, zabalení věcí a vydání se na cestu pomalu ještě se zalepenýma očima. Prvních deset kilometrů jdeme obyčejně bez zastávky a přibližně kolem 8–9 hodiny hledáme kavárnu nebo vhodné místo k sezení pro snídani ze zásob v batohu. Po „ranní rozcvičce“ nás čeká „už jen“ 21 km.

Ve Španělsku i Portugalsku potkáváme jednu kočku za druhou a průběžně tak vymýšlím teorie jako že kočky spolu telepaticky komunikují a moje kočky z domova mě přes ty portugalské a španělské kočky chodí pozdravit 😊 Zatím jsem bohužel nenašla způsob, jak si tuhle teorii ověřit.

Kočka v kavárně po cestě

Etapa 8: Redondela -> Pontevedra 21 km

Po předchozím dni mám pocit, že 21 km je málo a celé odpoledne trávíme chozením po městě. Pontevedra je upravené turistické město s krásnou Bazilikou Panny Marie. Na cestě už zdaleka nejsme sami a v ubytovnách běžně vídám ženy, které si s sebou vzali nejen slušnější oblečení na večer, ale i řasenku. Poprvé mi skutečně začíná chybět moje vlastní koupelna a nemůžu se dočkat „až se dám dohromady“. Místo řasenky jsem se ale rozhodla sbalit co nejvíce na lehko a tak si musím vystačit s tím, jak přirozeně vypadám 🤡

Pro lepší pocit si dávám španělské churros s horkou čokoládou. To zabere vždycky.

Výhled přes most

Etapa 9: Pontevedra -> Caldas de Reyes 21 km

Nejteplejší den z celého Camino, kdy se teplota vyšplhala na 39 °C ve stínu. Pokud si můžete vybrat, neplánovala bych znova cestu na letní měsíce. Teploty se dají zvládnout, ale zpětně bych byla některé dny ráda, kdybychom se s extrémně vysokými teplotami prát nemuseli.

Pokud půjdete a bude teplo, rozhodně ale doporučuji odbočit ze značené cesty na vodopády. Odbočku neminete, je značená a sice si zajdete asi dva kilometry, zato se ale vykoupete přímo pod vodopády nebo kousek za nimi. My zvolili variantu za vodopády, která sice nebyla tak fotogenická, zato bez dalších lidí. A voda úžasně ledová. Namočila jsem si všechno oblečení, co jsem měla na sobě a zbytek cesty ve velkém horku utekl jako nic.

Vodopády

Etapa 10: Caldas de Reyes -> Padrón 19 km

Na této části už potkáváme takové množství lidí, že i v lese to vypadá jako v centru města. Poslední kilometry do Santiaga chodí celé rodiny, včetně těch s opravdu malými dětmi i hodně starými prarodiči. S kočárky a klidně i se psi.

Camino se v této části stává opravdu hodně komerční a na každém kroku potkáte suvenýry. Uprostřed lesa si můžete koupit mušli na batoh nebo magnetku na lednici. V lese u cesty hrají muzikanti a očekávají příspěvek. Tady jste zkrátka jedním z turistů a jakkoliv se nám to nelíbí, je to součást cesty. Naopak příjemným vedlejším efektem je pro mě opět jídlo. Kde jsou turisti, tam je velké množství restaurací a kde je velké množství restaurací, tam je vyšší konkurence a jídlo vynikající.

V Padronu nezapomeňte ochutnat typické tapas pimiento de padrón. To jsou malé papričky připravené na oleji, se solí.

Cesta vesnicemi v Galicii

Etapa 11: Padrón -> Santiago de Compostela 25 km

Poslední etapu si vychutnáváme jako poslední kousíček dortu. Jdeme pomalu a já si téměř neustále snažím uvědomovat teď a tady, abych si poslední kroky co nejvíce užila.

Do Santiaga jsme dorazili kolem jedné hodiny odpoledne a sedli si před katedrálu k ostatním, kteří ten den dorazili. Katedrála je krásná a my jsme na sebe pyšní.

Trochu (pravdivých) klišé na závěr, za odměnu, že jste dočetli až sem. Camino mi připomnělo, že i dlouhá cesta se dá ujít (leccos v životě se dá zvládnout). Stačí se nevzdávat a jít pořád dopředu. Neznamená to ale nikdy se nezastavit a neodpočinout si. To je totiž naprosto v pořádku.

Kam dál?

Camino: Kompletní průvodce přípravou na cestu

Průvodce balením na Camino de Santiago: 5 klíčových tipů

Katedrála v Santiago de Compostela

Předchozí

Camino de Santiago?

Další

Camino: Pyreneje a Navarra

10 Comments

  1. Lili

    Krásně napsané, fajn počteníčko, vůbec jsem netušila, že se dá jít i portugalská cesta 🙂

    • Evi

      Moc děkuji 😊 Taky jsem se o nich (jsou totiž dokonce dvě hlavní) dozvěděla až když jsem hledala kratší alternativu.

  2. Jirina Plihalova

    Děkuji moc. Krásně jsem si pročetla. Těším se na reportáž. Hezký den.

    • Evi

      Děkuji a doufám, že se vám bude líbit i vyprávění o Francouzské Svatojakubské cestě, která je další, proto je vyprávění na pokračování 🤗

  3. Dagmar

    Děkuji za pro mne velmi důležité informace. Popsala jsem 4 listy A4 papíru, ráda si věci píšu. Chystám se na camino v září a zvažuji, zda půjdu z Porta trasu kolem oceánu, nebo tu vnitrozemskou. Najdu někde podrobný itinerář trasy podél atlanského oceánu? Je mi 62 let, chci jít sama, nikdy jsem sama nikam necestovala a bojím se, ale moc po té cestě toužím.

    • Evi

      Krásný den a předně děkuji za komentář! 🤩 Cestu podél atlantského oceánu jsem sama zatím nešla a proto není přímo itinerář na blogu, ale mapu jsem pro vás našla na webu Ultreia: ultreia.cz/trasy-eu/portugalsko/. Pokud zvládáte angličtinu, dá se cesta naplánovat v mobilní aplikaci Buen Camino (Ways of St. James). Ať si vyberete kteroukoliv variantu, jsem si jistá, že pro vás bude Camino nezapomenutelným zážitkem. Září je skvělá volba a vy jste skvělá, že do toho jdete! Přeji Buen Camino a mnoho dalších sólo cest, na které se potom pravděpodobně taky vypravíte! 👟🌞

      • Ivana

        Dobrý den, Dagmar,
        Také se chystám na Camino, také sama, také chci zkusit trasu kolem oceánu. Jsem dokonce o krapitek starší. Půjdu v říjnu a byla bych Vám moc vděčná, kdybyste mě mohla občas poslat pár informací a postřehů.
        Díky Ivana

    • Ivana

      Dobrý den, Dagmar,
      Také se chystám na Camino, také sama, také chci zkusit trasu kolem oceánu. Jsem dokonce o krapitek starší. Půjdu v říjnu a byla bych Vám moc vděčná, kdybyste mě mohla občas poslat pár informací a postřehů.
      Díky Ivana

  4. Jaroslava Dobešová

    Ahoj,
    děkuji za krásný článek.
    Chystáme se v říjnu z Porta, ale máme jenom 10dní.
    Nejsem si jistá jestli to není málo, abychom došli.
    Všude se píše, jak se dostat do Santiaga, ale nikde jsem nenašla, jak se dostat zpátky.
    Děkuju za tip.
    Jarka

    • Ahoj,
      To je skvělá otázka! V Santiago de Compostella je letište. Po každém Caminu jsem letěla ze Santiaga do Prahy s přestupem (v Barceloně). Ze Santiaga na letiště aktuálně jezdí autobus číslo 6A, staví na této ulici: rúa do Hórreo, lístek stál loni 1 euro. Tyto informace a odkazy na jízdní řády doplním do článku Kompletní průvodce přípravou na cestu. Určitě se bude hodit více poutníkům! 🙂
      Jarko (máte moc krásné jméno), 10 dní je výzva, ale záleží, jak jste trénovaní. My šli centrální cestu na 11 etap (11 dní) a varianta podél oceánu mi vychází podobně (je dokonce trochu delší). Vy ale můžete být třeba rychlejší. Centrální by se dala za 10 chůze stihnout tak, že bych spojila etapy z Barcelos rovnou do Ponte de Lima (33,6 kilometrů).
      V každém případě si to moc užijte a budu ráda, když napíšete, až se vrátíte.
      Buen Camino 👟🌞
      Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén