V roce 2022 jsem se vydala na první pouť, Porto Santiago de Compostela, a ačkoliv jsem měla batoh menší než jiní poutníci, měla jsem s sebou některé věci zbytečně.
Před druhou poutí, ze Saint-Jacque-Pied-de-Port, v roce 2023 už jsem moc dobře věděla, jak se správně zabalit, a přesto jsem se dobrovolně rozhodla některé své chyby zopakovat. 😅
Vytvořila jsem pro vás průvodce balením na Camino, abyste se mohli sami rozhodnout, které chyby si chcete vyzkoušet na vlastní kůži a bez kterých se s radostí obejdete.
Co si vzít na Camino: 5 klíčových tipů:
- Co nejméně = Nejvíc!
- Dobré boty – dobrý batoh
- Teplé suché oblečení
- Výbava na noc v albergue – Jak se vyspat do růžova?
- Ten zbytek je úplně jedno
Zní to jednoduše? To proto, že to vlastně jednoduché je. Stejně si to ale pojďme rozebrat trochu podrobněji, ať vám můžu dát konkrétní tipy a podělit se o vlastní zkušenosti. Vzít nebo nevzít si s sebou spacák? Kolik si zabalit náplastí na puchýře? A co jsem tedy měla v batohu já?

1. Co nejméně = Nejvíc!
Pokud neplánujete batoh posílat z etapy do etapy (i to můžete, pokud batoh nést nemůžete!), ponesete si všechno den za dnem na zádech. Co se celkové váhy batohu týká, obecná poučka zní, že by váha včetně vody a svačiny, neměla překročit 10 % vaší vlastní váhy.
Pro muže s 80 kg to znamená batoh s hmotností 8 kg, pro ženu s váhou 60 kg potom batoh o váze maximálně 6 kg. Pokud s sebou ponesete najednou litr vody, měl by váš batoh včetně věcí vážit 5 kg. A teď upřímně, je to velká výzva, kterou není potřeba splnit do posledního gramu. Čím víc se k tomu ale dokážete přiblížit, tím lépe se vám půjde.
Zkrátka to znamená: Nechte doma cokoliv, bez čeho se dokážete obejít. Zabalte si skutečně jen to, co každý den k životu bezpodmínečně potřebujete a nic navíc na „coby kdyby“. Moje strategie, jak toho docílit je dát si přehledně na hromadu všechno, co si chci vzít s sebou a potom postupně redukovat. Moje balení začíná velkou hromadou, ze které postupně odebírám.
Nejdřív jde pryč cokoliv, co je na hromadě dvakrát (Dvoje kraťasy nebo dvě mikiny? Přednost má to s lepšími vlastnostmi jako je rychlé schnutí, lepší skladnost, větší pohodlí…). V druhé fázi se zamyslím, co by šlo něčím jiným z hromady nahradit (jedno mýdlo na tělo i praní prádla) a podle místa se rozhodnu pro kompromis mezi váhou batohu a dodatečným komfortem.
Malé tipy navíc pro ušetření místa:
- Přemýšlet nad skladností už při nákupu funkčního oblečení
- Do batohu rolovat (neskládat)
- Jedno mýdlo na tělo + ruční praní prádla (klasické marseilské tuhé mýdlo)
- Tuhý šampón
2. Dobré boty – dobrý batoh. Tady jde o zdraví.
Špatné nekvalitní a nepohodlné boty nebo batoh dokážou cestu pěkně znepříjemnit a můžete si způsobit i řadu zdravotních problémů. Dobré boty a batoh jsou dlouhodobé investice do zdraví a bez debat se vyplatí. To ale neznamená, že musíte kupovat to nejkvalitnější a nejdražší. Na Camino vám stačí dobrá kvalita za snad ještě pro poměrně rozumnou cenu.
Nízká treková obuv
Značek vyrábějících turistickou obuv je více a výběr bude individuální. Sama mám ozkoušené značky Salomon a Merrel, z toho Merrel mi vyhovuje na 100 %, Salomon o trochu méně, ale je levnější. Doporučuji si jít boty různých značek vyzkoušet a před cestou boty „rozšlápnout“ na kratších výletech.
Často jsem se setkala s názorem, že Camino se jde nejlépe v běžeckých botách. S tím nesouhlasím, ale pokud se pro běžecké boty rozhodnete, volte raději ty s nulovým dropem. Pokud máte kvalitní rozšlápnuté pohorky, vzala bych klidně ty (nízkou bych extra kupovala místo vysoké jen pokud už nemáte pohodlné pohorky doma).
Měly by být boty nepromokavé? Potřebujete Goretex? Opět vám musím „zklamat“ tím, že je to tak trochu individuální. Já mám třeba nepromokavé boty s Goretexem. Výhodou je, že mám nohy v suchu, nevýhodou je menší prodyšnost a pokud se vám více potí nohy, v méně prodyšných botách riskujete více puchýřů.
Do kvalitních bot patří i kvalitnější ponožky. Nedám dopustit na ponožky s příměsí merino vlny. Výhodou je, že hřejí i pokud navlhnou, odvádí vlhkost a pot a tím pomáhají předcházet puchýřům (a snižují zápach). Svoje 800 km dlouhé Camino jsem šla v botách od značky Merrel doplněných merino ponožkami a ani na jednom bych nic neměnila, byla to pro mě ideální volba.
TIP: Doporučuji koupit si o půl až jedno číslo větší boty, než běžně. Při dlouhé chůzi nohy otékají a větší bota omezí vznik puchýřů z otlačení.

Batoh s bederním pásem
Batoh je další věc, na které se nevyplatí šetřit. Zajděte si do specializované prodejny a batoh si předem vyzkoušejte na zádech ideálně i se zátěží. V dobré prodejně do batohu zátěž doplní (ale můžete si přinést i vlastní) a batoh vám na zádech pomůžou upravit tak, aby vám seděl.
Doporučuji batoh s bederním pásem, který se dá v průběhu dne utáhnout nebo povolit a měnit tak rozložení váhy mezi ramena a kyčle. Já mám batoh pro ženy, které jsou uzpůsobené na užší záda. Na druhou stranu není dobré se tohoto rozdělení držet úplně nutně, pokud máte záda naopak širší. Ze značek mám ráda Deuter a nejradši Osprey. ♥️

3. Teplé suché oblečení
Vzít si s sebou tak akorát oblečení je asi to největší umění. Jako univerzální věci na jakoukoliv sezónu bych si zabalila:
- Něco teplého, co vám zakryje a udrží v suchu záda a hrudník
- Dostatek ponožek
Všechno ostatní je vlastně jedno a dá se operativně vyřešit. Nejhorší je řešit podchlazení, a právě tomu byste se při dodržení výše uvedených rad měli vyhnout. Zbytek záleží na sezóně. V létě oblečení oblečení po vyprání rychleji schne, v chladnějších a vlhkých měsících schne déle, ale zase se nejspíš méně zapotíte a neperete každý den.
Toto je seznam oblečení, který jsem měla na Camino v květnu. V květnu hodně prší a teploty na cestě se pohybovali mezi -2 °C (ráno, Meseta) do 30 °C (odpoledne, La Rioja).
Seznam oblečení na Camino de Santiago:
- 1x turistické kalhoty (větru odolné a vodoodpudivé)
- 1x legíny
- 1x kraťasy
- 4x tričko (stačily by 3. Jedno kvalitní merino s dlouhým rukávem, jedno merino s krátkým, dvě jednoduchá lehká rychlescnoucí tílka)
- 1x mikina (fleecová – materiál hřeje, je lehký a rychle schne)
- 1x zateplená vesta s umělou výplní (oproti peří hřeje i pokud navlhne a rychleji schne)
- 1x hardshellová bunda (proti větru a dešti)
- 2x sportovní podprsenka
- 3x kalhotky
- 4x ponožky (3x merino, 1x sportovní)
- Nízké trekové boty Merrel
- Obyčejné sandále do vody ( za mě jeden z nejlepších příkladů, kdy za málo peněz dostanete hodně muziky. Hodili se na přezutí na odpoledne, na brodění potoka i do sprchy v ubytovně. V roce 2022 jsem v nich půlku Camino neplánovaně šla a jejich přínos bych ohodnotila na desetinásobek toho, kolik v Decathlonu stojí).
- Obyčejnou pláštěnku na sebe + lepší padnoucí pláštěnku na batoh
Ideální si zabalte oblečení v batohu do nepromokavých tašek, ať už speciálních, nebo jako já prostě igelitových tašek, které máte doma. Oblečení nenavlhne a budete mít vždy něco suchého na převlečení.

4. Příprava na spaní v albergue – poutnicích ubytovnách
Pokud se denně chystáte ujít desítky kilometrů a chcete u toto zůstat v pohodě, je potřeba myslet i na kvalitní odpočinek. Pokud se rozhodnete spát v albergues – poutnických ubytovnách (a já vám to rozhodně doporučuji!), můžete se vyspat skvěle, když se na to jen trochu připravíte. 😊
Vzít si s sebou spacák, nebo vložku do spacáku? Obecně bych řekla, že v létě není spacák potřeba a s vložkou do spacáku si vystačíte. Většina albergues na portugalské cestě měla povlečené postele, a i tu vložku do spacáku jsem využila jen párkrát. Naopak v chladnějších měsících na francouzské cestě jsem byla ráda za spacák. Ne v každé albergue se na začátku a na konci sezóny topí a na francouzské cestě (kde je větší počet poutníků), jsou často matrace plastové potažené jednorázovým papírovým povlečením. Vlastní spacák tak nejen zahřeje, ale dodá pocit hygieničtějšího komfortu.
Pokud máte lehké spaní, doporučuji masku na oči kvůli světlu a špunty do uší. Sama mám tajnou super schopnost – na pravé ucho slyším jen ze 60 %. Pokud si lehnu na bok na to levé, žádné špunty do uší nepotřebuji a slyšet tlumené chrápání mi ve spánku nebrání. Naopak se mi stalo, že jsem se v noci probudila s tím, že je něco špatně, protože z 20 lidí v místnosti tu noc nikdo nechrápal. 😁
A jak se cítit bezpečně?
Jak se cítit bezpečně, když spíte sami s 20 cizími lidmi v místnosti? Před spaním se s někým v pokoji seznamte. Prohoďte spolu pár vět, řekněte mu/jí, jak se jmenujete a zkrátka se posnažte o to, abyste pro všechny v místnosti nezůstali úplně anonymní.
Spaní s dvaceti lidmi v místnosti není z logiky věci o nic nebezpečnější než spát úplně sám v pokoji, kam pokud se za vámi dostane někdo cizí, vám nikdo další nepomůže. A je velmi malá šance, že z 20 postelí by na 11 a více spali nebezpeční magoři. Normální lidi (jako jste vy) jsou v pokoji zkrátka statisticky vždycky v přesile a není proto potřeba se bát 😊
5. Zbytek je vlastně tak trochu jedno
Další věci, které si s sebou zabalíte jsou vlastně tak trochu jedno. Z věcí, které jsem si s sebou vzala já a které bych si s sebou vzala znovu jsou to:
- Láhev na vodu
- Rychleschnoucí ručník
- Tuhý šampón a tuhé mýdlo
- Malý látkový batůžek (na večerní procházku nebo na nákup)
- Magnézium (na relax svalů)
- Paracetamol (ostatní léky se dají koupit až když je potřeba)
Naopak bych si s sebou příště nevzala:
- Náplasti na puchýře (nepotřebovala jsem a jdou snadno koupit)
- Korektor na kruhy pod očima a gel na obočí (bez komentáře 😅 Nepoužila jsem ani jednou)
- Bezdrátovou klávesnici (chtěla jsem věci zažít, ne psát a klávesnice, která se mnou prošla celý sever Španělska dala vzniknout dohromady 1 blogovému článku).
Neberte si toho zkrátka zbytečně moc. Věci, které opravdu potřebujete si cestou buď od někoho půjčíte (často se stačí jenom zeptat), nebo si je koupíte (když už to bude opravdu tak důležité).

Přečtěte si taky Kompletní průvodce přípravou na Camino de Santiago.
Buen Camino! 👟🌞